Proč jen seskoky padákem?

Přiznejme si, že mezi námi žijí lidé, kteří ve vyhledávání adrenalinu jdou stále dál a stoupají výš a výš. Nic pro ně není dost nebezpečné a tak zkoušejí nejen své hranice, ale také nervy přihlížejících.
Paragliding a seskoky padákem jim zdaleka nestačí. Neobyčejný zážitek jim ale může nabidnout  Base Jump.
Jedná se o seskok z vysoké budovy, skály, mostů a jiných míst dosažitelných bez pomoci letadla. Zejména seskoky z výškových staveb jsou velmi efektní.

V zahraničí je lidí, kteří takto pokoušejí své štěstí mnohem víc než u nás. Ne že by u nás nebyli takoví, kteří by k tomu měli dost odvahy, spíše jim chybí ty výškové budovy. Vždyť kde u nás najdete mrakodrap vhodný k pokoření, jako třeba v Dubaji nebo v New Yorku?
V čem vlastně tkví krása a nebezpečí těchto zážitků? Právě v onom napětí. Otevře se padák správně? Nenastane nějaké nepředvídatelná událost, která pokus zmaří?
Vzhledem k mnohdy extremně malé výšce seskoku se totiž padák otevírá už po několika vteřinách a skokan má velmi omezené manévrovací schopnosti. Zejména u budov je okamžik, kdy se padák otevře rozhodující. Odhadnout jej vyžaduje velkou zkušenost, neboť stačí malá chybička, nečekaný závan větru nebo naopak jeho ztišení a padák se může zachytit za překážku, neotevře se včas a dojde k volnému pádu nebo odvážlivce zanese na zcela jiné, často nebezpečné místo.
Nejeden pokus už takto skončil vážným úrazem,  dramatickým zásahem záchranářů a v některých případech i smrtí.
Přesto se stále najdou další odvážlivci a milovníci adrenalinových zážitků, kteří Base Jump považují za vrchol parašutismu a znovu  a znovu se pokoušejí tímto způsobem překonat a pokořit fyzikální zákony a dokázat svou odvahu.

 

Foto © Depositphotos.com/tanor