Adam Ondra posunul hranice lezení, když první vylezl v norském Flatangeru cestu 9c obtížnosti

První zářijovou neděli, 3. září 2017, odpoledne Adam Ondra opět o kus posunul hranice lezení i lidských možností. V norském Flatangeru vylezl nejtěžší sportovní cestu světa, a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c.

Po loňském úspěchu, kdy v rekordním čase zopakoval přelez legendární stěny Dawn Wall, český lezec Adam Ondra opět posunul hranice možností o kus dál.

V Norsku, v oblasti Flatanger, uskutečnil první přelez cesty s obtížností 9c, a přepsal tak historii lezení. Jde o první cestu této obtížnosti na světě a tím pádem o nejtěžší cestu světa vůbec.


Cestu, která má zatím jen pracovní název Project Hard, Adam navrtal v roce 2013, ale jejímu přelezení se intenzivně věnoval v loňském roce a také po celou letošní sezónu. V Norsku byl celkem sedmkrát, dohromady tam strávil několik měsíců a k tomu se od začátku roku věnoval specifickému tréninku. To vše se sečetlo ve 20 minutách lezení, na konci kterých byla nejtěžší cesta světa a nová hranice lidských i lezeckých možností.  

Adam Ondra o přelezu 9c míní: 

"Ráno jsem měl pocit, že je to prostě další den na Projektu. Nebyl ničím výjimečný. Bylo horko, ale vzduch byl svěží a suchý. Ale necítil jsem žádný tlak, psychicky jsem byl naprosto v pohodě a to bylo pro přelez klíčové. Na konci cesty, když jsem věděl, že jsem to dokázal, jsem pociťoval velmi zvláštní emoce. Ani jsem nedokázal zakřičet radostí, jen jsem tam visel v laně a v očích cítil slzy. Tolik radosti, úlevy, vzrušení najednou... Mnoho měsíců života sečteno ve 20 minutách lezení. Každá minuta tréninku, každá minuta strávená v Norsku za to stála. Ta cesta mě nikdy nepřestala bavit, i přes veškerý čas, který jsem s ní strávil. Bavila mě, když jsem ji nacvičoval, hledal ty správné kroky a pohyby a bavilo mě o to víc ji úspěšně dokončit."

Doposud nejtěžší cesty měly obtížnost 9b+ a na celém světě jsou zatím jen tři. Všechny přelezl právě jen Adam Ondra, pouze španělskou cestu La Dura Dura zopakoval americký lezec Chris Sharma.

Rozumíme si?



V čem je Adamův přelez hodnotný?

Přelez cesty s doposud nepřelezeným stupněm obtížnosti je historickým okamžikem, který se zapíše do historie lezení. Jde ale i o průlom z hlediska lidských možností.

Jaké jsou obtížnosti lezeckých cest?


Obtížnost lezeckých cest je určena vlastní klasifikační stupnicí (těch existuje několik, v Evropě se nejčastěji používá tzv. francouzská). Použití stupně obtížnosti dle klasifikace předpokládá volné lezení, tedy lezení, kdy se veškeré lezecké pomůcky využívají jen k jištění, ne k postupu vzhůru. U francouzské stupnice je obtížnost hodnocena od 1 po 9b+. Adam Ondra nově posunul obtížnost na 9c.

Jak probíhá trénink?

Adam Ondra na cestu obtížnosti 9c velmi specificky trénoval a úzce spolupracoval i s fyzioterapeutem, se kterým se připravoval na konkrétní pohyby. V lezení jde o zcela nový přístup, který ukazuje nové možnosti

Kde vlastně je lokalita 9c?

Cesta se nachází v Norsku, v oblasti Flatanger přibližně 3 hodiny jízdy severně od Trondheimu. Jde o cestu v mimořádně krásném a zajímavém místě. Celá cesta je vedena žulovou jeskyní Hanshelleren.

Mapa lokality zde ...:

Kdo je Adam Ondra?

Český lezec, v současnosti jeden z nejlepších lezců světa. Mezi světovou lezeckou špičku se zařadil ve dvanácti letech a od té doby se tam drží. Od roku 2009 mohl poprvé závodit za dospělé lezce a od té doby posbíral celou řadu významných cen (ty nejvýznamnější viz seznam níže). Vedle závodního lezení se věnuje i sportovnímu lezení na skalách. Tam se v posledních letech zaměřuje na přelezy cest s nejvyšší obtížností. Mezi ty patří cesta Change v norském Flatangeru (9b+), La Dura Dura (9b+), česká Vasil Vasil (9b+), La Capella ve španělské Siuraně (9b), Chaxiraxi v Olianě (9b) - na všech těchto cestách byl Adam vůbec první, kdo je přelezl. Na podzim 2016 Adam v rekordním čase 8 dní uskutečnil úspěšný volný přelez Dawn Wall. Vedle toho zvládl Adam i studium na vysoké škole, kde loni úspěšně ukončil bakalářské studium ekonomiky a managementu.

Jaké jsou úspěchy Adama Ondry?

Mistrovství světa v lezení na obtížnost a v boulderingu:

- 1. místo na MS v lezení na obtížnost (2014 a 2016)

- 1. místo na MS v boulderingu (2014)

- 2. místo na MS v lezení na obtížnost (2009)

- 2. místo na MS v boulderingu (2011 a 2016)

- 3. místo na MS v lezení na obtížnost (2011 a 2012)

Světový pohár v lezení na obtížnost a v boulderingu:

- 1. místo v lezení na obtížnost (2009 a 2015)

- 1. místo v boulderingu (2010)

- 3. místo v lezení na obtížnost (2010 a 2014)

- 3. místo v boulderingu (2015)

- dále má řadu cen z Arco Rock Master, Mistrovství Evropy a jiných soutěží.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)