Na to být ve lví kůži během SP ve vodním slalomu má Filip Kořínek už skoro licenci

Chlupatá postava Lev Véna patří od roku 2012 neodmyslitelně k Světovému poháru a k dalším závodům ve vodním slalomu v Praze v Troji. Bez oblíbeného maskota si už ani příznivci vodního slalomu a zahraniční závodníci nedokáží atmosféru závodu představit. Kdo se skrývá pod lví srstí a jaké zážitky už pod maskou Vény zažil, prozradil na webu zřízeném pro Světový pohár 2017 sám muž, který se skrývá za postavou maskota.

SportovniListy.cz byly na místě děje ...


Jak jste se vlastně k práci maskota dostal?

"Jako slepý k houslím. Původně se lidi v maskotu střídali, ale pak se to dostalo ke mně a v tu chvíli zafungovalo pravidlo, když budeš kopat nejlepší příkopy na světě, tak za odměnu dostaneš větší lopatu. Takže mi to zůstalo."

Dokážeto rozproudit atmosféru i rozesmát malé děti, máte nějaké know-how,  jak na to?

"Hmm... Snažím se být vždycky autentický, spontánní a hrát roli lva, jak si představuji, že by maskot Světového poháru měl vypadat. A abych řekl pravdu, spoustu těch nesmyslů dělám vlastně jen proto, abych se sám nenudil."

Prý se chystá nový převlek maskota na příští rok, můžete nám říci více?

"Zatím to vypadá, že se vylepší pouze původní vzhled maskota, který dnes už vypadá poněkud staře a vypelichaně. Takový už senilní chlupáč."

Je člověk v masce jinou osobou, když si nasadí lví hřívu?

"Nemyslím si. Spíš jsem v jiné roli, než že bych byl jiná osoba."

Sledování závodu si během své práce moc neužijete, jaké klady role maskota přináší?

"Samozřejmě je to zábava. Když to člověk udělá zábavné pro lidi, tak je to zábavné i pro něho. A taky dostávám pivo zdarma."

I nějaké zápory?

"Mezi největší zápory patří horko. Lépe řečeno vedro k padnutí. V 30° vedru na plném slunci se člověk ve lví kůži opravdu zapotí. Ale dá se to brát i jako redukční dieta. Samozřejměl dvěma úzkými průzory vidím bohužel velmi málo ze samotného závodu."

Jaká veselá příhoda se vám  coby maskotovi přihodila?

"Šel jsem za brazilským týmem, za holkama. Jedna mě začala s úsměvem postrkovat a druhá mi mezitím nepozorovaně zezadu podrazila nohy. V tu chvíli mě povalily na zem, naskákaly na mě čtyři a snažily se mě svléknout z kůže. Moje nevinnost byla málem poskvrněna, ale nakonec se mi podařilo zachránit holou kůži. Ale na holky stále často vzpomínám."

A kdo se vlastně skrývá v masce a proč se  lev jmenuje zrovna  Véna?

Na to web SportovniListy.cz našel odpovědi  ve svém archívu ...

Původně byla kůže ušita na míru bratra stříbrného kajakáře z LOH v Londýně Vavřince  Hradilka Václava. Ten původně v roli lvíčka měl skutečně učinkovat, ale pak se to nějak změnilo. Do lví kůže se navlékl někdo jiný, ale jméno Véna už zůstalo.

Nakonec před lety navlékal na sebe lví kůži  vodák Filip Kořínek z pořadatelského klubu  USK Praha.  Kořen, jak mu vodáci říkají, se třeba v roce 2015 zhostil  své role a po vzoru postaviček z hokejového šampionátu Boba a Bobka vyváděl podobné kousky. Od té doby každým rokem chodí mezi diváky, fotografuje  se s nimi, plácá si s nimi do dlaní a hlavně fandí, když vodáci závodili. Filip patrně tak bude v roli skotačícího lvíčka  i v roce 2018, kdy se pojede v Troji ME.


SportovniListy.cz napsaly ...

V roli lvíčka Vény se při SP ve vodním slalomu v Praze vyřádil Filip Kořínek

(ps, Slalomtroja.cz, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)