Na mistrovství světa v agility, které hostil Liberec, získala zlato Tereza Králová s fenkou Say

Od čtvrtka 5. do neděle 8. října 2017 hostila liberecká Home Credit Aréna mistrovství světa v agility, v jedné z disciplín sportovní kynologie. Jedná se o běh se psem, kterého jeho psovod vede po překážkové dráze tak, aby pes překonával překážky v předem určeném pořadí. Připomíná tak trochu klasický koňský parkur.

Do Liberce se mistrovství světa v agility vrátilo po pěti letech. Šampionát v roce 2012 byl považován za jeden z nejpovedenějších v celé historii tohoto sportu a ani letošní mistrovství nenechalo nikoho na pochybách, že Češi umí světové akce pořádat na té nejvyšší úrovni.

"Bylo to nádherné mistrovství, naprosto perfektně zorganizované a cítili jsme, že bylo připravené s nadšením a láskou k agility. Moje poklona patří také pomocníkům, kteří přes náročnou práci celé čtyři dny neztráceli úsměv ze rtů. Liberec již úspěšně hostil šampionát v roce 2012, tentokrát organizátoři překonali sami sebe. A pokud by se někdy v budoucnu opět ucházeli o pořádání MS, nebudu váhat ani jednu vteřinu," ocenila liberecké pořadatele předsedkyně Komise FCI (Mezinárodní kynologická federace) Christa Bremer.

V Liberci se ve třech kategoriích – small, medium a large (malí, střední a velcí psi) – představilo 514 závodníků ze 43 zemí. Soutěže pak probíhaly mezi jednotlivci i družstvy. A domácí závodníci se v této silné konkurenci neztratili.

Největší úspěch pro české barvy přišel v kategorii jednotlivců large. Mistryní světa se stala Tereza Králová se svou border kolií Say (celým jménem Explosive Essay). Ve svém závěrečném běhu předvedly bezchybný výkon, navíc v nejrychlejším čase a zaslouženě si tak doběhly pro titul světových šampionek.

Druhou medaili, tentokráte stříbrnou, pro českou výpravu doslova vybojovaly Kateřina Malačková s fenkou pyrenejského ovčáka Izzy (Abigail the Faboulous world) v kategorii jednotlivci medium. Těm se nepovedlo první kolo soutěže, po kterém se nacházely až na 11. místě. Skvělý výkon v závěrečném běhu je ale katapultoval na druhé místo, čímž dosáhly na titul vicemistryň světa.

Česká reprezentace zaznamenala další medailový úspěch i v soutěži družstev středních psů. Druhou stříbrnou medaili získaly Radka Mokrišová s Easy, Eliška Panáčková s Jim, Martina Klimešová s Kiki a Kateřina Malačková se svou druhou fenkou Jackie. České reprezentantky nestačily pouze na vítězné družstvo ze Slovinska.

Češi v Liberci získali celkem tři medaile, jednu zlatou a dvě stříbrné, a stali se tak druhou nejúspěšnější zemí letošního mistrovství světa. Lepší byli pouze Němci se dvěma zlatými a jedním stříbrem.

Skvělé sportovní výkony psovodů a jejich psích svěřenců si v Liberci nenechalo ujít na 3 600 diváků, kteří po celý šampionát závodníky bouřlivě podporovali a vytvořili skvělou kulisu.

Podrobné informace ze světového šampionátu v agility, výsledkový servis a fotogalerii naleznete zde ... .