Kam za sportem v pátek 20 ledna 2017 třeba na hokej, basketbal nebo do Brna na veletrh Regiotour

KAM ZA SPORTEM:    


Pátek  20. ledna 2017


Fotbal

Zimní Tipsport liga
Skupina D (Frýdek-Místek)
13:00 Poprad - Bielsko-Biala



Extraliga, muži  40. kolo

17:30 HC Verva Litvínov - HC Olomouc
17:30 Piráti Chomutov - HC Energie Karlovy Vary
17:30 BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové
18:00 Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň
18:00 HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec
18:00 HC Kometa Brno - PSG Zlín



Liga žen, 18. kolo

17:30 USK Praha - Slovanka MB
17:15 Ostrava - MK Technic Brno
18:15 KP Brno - Strakonice



  Festival  GO KAMERA v rámci veletrhu GO 2017 v Brně     

Pátek  20. ledna 2017

16.00

MATĚJ BOHÁČ, stereoskopista: 3D ARMÉNIE

Pásmo stereoskopických fotografií nás provede zemí s pohnutou historií, ležící na úpatí Kavkazu. Z hlavního města Jerevan s nezaměnitelnou siluetou Araratu se vydáme dále na východ, nekonečnými a rozkvetlými horami. Beznadějnému dědictví sovětského průmyslového megalomanství unikneme do skalnatých soutěsek, které ukrývají desítky prastarých klášterů, připomínajících, že Arménie byla první křesťanskou zemí. Setkáme se s pohostinnými místními obyvateli i kočovnými Jezídy a závěrem nás čeká přechod přes tajuplné pohoří Geghama, pokryté sněhem a šafránem.

MAREK AUDY, speleolog: 3D BALKÁN

Představte si, že na Balkáně existuje jezero o rozloze 370 km2 a americké navigační software ho úplně ignorují! Tohle jezero je přitom jednou z největších ptačích rezervací v Evropě. Žije zde přes 200 druhů ptáků vč. například ibisů nebo pelikánů. Prastará historie je dána specifickým klimatem v okolí jezera. Pěstují se zde mandarinky, suší se ryby i pršut. Panovníci se sem rádi uchylovali na zimu především pro mírné teplé podnebí. Okolní chladné hory pokrývá jediný balkánský ledovec, o kterém neví ani wikipedie! Tyrkysové řeky prorážející si cestu do jezera hlubokými kaňony jsou mrtvolně ledové. Prokleté nejsou jen hory, ale i muži žijící ve strachu z krevní msty, která se zde i v 21. století stále praktikuje. Pojďte se projít mezi kamenné zídky, pralesy kaštanovníků, jejichž kmeny dosahují obvodu přes 7 m. Pojďte doplout na mořském kajaku k pravoslavným monastýrům a opuštěným rybářským vesničkám ukrytým v rákosích a lužních lesích. Navštivte vodní mlýny pod říční jeskyní. Pojďte se vykoupat do horských ples, projít se po ledovci, zkusit sjet divokou vodu, nachytat pstruhy nebo si jen tak ustlat do orchidejí. Vše je dovoleno. Je to svobodná zem.

18.00

KLÁRA KOLOUCHOVÁ, horolezkyně: K2

Jediná rodilá Češka, která stála na vrcholu Mt. Everestu. Zkušená horolezkyně má za sebou úspěšné výstupy na nejvyšší hory Jižní i Severní Ameriky a Evropy. Na svou první osmitisícovku Cho Oyu (8201 m n.m.) vystoupila v roce 2006 s Tashi Tenzingem, vnukem slavného Tenzinga Norgaye. Mezi její další zdolané vrcholy patří nejvyšší hory kontinentů Aconcagua (6.959 m n.m.), Denali (6094 m n.m.)  nebo Elbrus (5642 m n.m.). Schopná žena si ale k fotografii a filmu příliš hluboký vztah zatím nevybudovala. Zkrátka fotí na automat. Protože chtěla mít na pokus o K2 celoživotní vzpomínku, přizvala si Petra Jana Juračku, fotografa, pilota dronů a nadšeného horala teoretika. Petr nikdy nestál výš, než ve třech a půl kilometrech. Jak to celé dopadlo? No přeci světovým rekordem!

PETR JAN JURAČKA, přírodovědec: SVĚTOVÝ REKORD A DRONY

Jižní Afrika a Lesotho. Rakouské Alpy. Krkonoše, Příbramské podzemí či České Švýcarsko – to jsou destinace, kde se přírodovědec a fotograf připravoval na životní sen, druhou nejvyšší horu světa, K2 (Pákistán), kam se vypravil po boku naší nejlepší vysokohorské lezkyně Kláry Kolouchové. A jak je pro Petra typické, v jeho zavazadlech nechyběl ani dron, se kterým v prvním výškovém táboře stanovil nový světový rekord v létání ve vysoké nadmořské výšce. Po K2 následoval další z Petrových vysokých letů na nejvyšší hoře Afriky, Kilimandžáru. Povídání, u kterého se pobavíte i poučíte, bude jedna velká multimediální show.

LOTEN NAMLING, tibetský hudebník: INDICKÉ VARIACE

Charizmatická a nepřehlédnutelná osobnost. Je výborný zpěvák tradiční tibetské hudby, kreativně vytváří její moderní podobu. 14. Dalajláma stanovil Lotenovi přezdívku "a singer with a voice." Žije nyní ve Švýcarsku, které považuje za lepší základnu k upozornění na tibetské otázky, než měl po většinu života v indickém exilu. Zapsal se do povědomí, když se vydal pěšky z Bernu do Ženevy a za sebou táhl vlastnoručně vyrobenou rakev, znázorňující "umírající" tibetskou kulturu. Inspiroval tím režiséra Dodo Hunziker, kterým s ním natočil film Tibetský bojovník. S rozvojem nových technologií jeho hudba v posledních letech proniká i  do Tibetu a těší se velké popularitě. To považuje Loten za „největší zadostiučinění svého života“. Vystupuje sólově nebo s hudební skupinou Porok Karpo, kterou sestavil z předních švýcarských hudebníků.

20.00

HYNEK KMONÍČEK, diplomat: STŘEDNÍ ASIE

Střední Asie je od nás sice jen 8 hodin letadlem, ale přesto o ní mnoho nevíme. Od Mongolů, Tatarů a Tamerlána přes Kipčaky, Zlatou hordu, basmače a komunisty až po dnešní život v zemích, které všechny končí koncovkou -stan a mají problém s jakýmsi Boratem. Současný šéf diplomacie Pražského hradu dr. Kmoníček je v těchto zemích "jako doma". Nejen že osobně vyjednával s vůdci těchto zemí, ale zná jejich složitý orientální svět i z toho asi nejosobnějšího možného pohledu. Sám má totiž překvapivé množství tatarských, baškirských a uzbeckých příbuzných.

BRUNO BAUMANN, německý dobrodruh: HIMÁLAJ

Jak je psáno ve starém indickém skriptu: „Sto božských let by nestačilo k popsání všech divů a slávy Himáčalu". Jistě jste již alespoň jednou z nížin zahlédli masivní Himálaj, zvedající se z údolní mlhy, majestátní, čistý a jasný, sahající vysoko do nebe, a pochopili jste, proč Indové vzhlíží k vrcholkům hor s úctou a spojují je více s nebem, než se zemí. Uctívají je jako sídlo svých bohů. Tam někde vyvěrají prameny svatých řek Indu, Gangy a Brahmaputry sa životodárnou vodou, na které jsou závislé miliony lidí. V době, kdy geografické okolnosti, etnická jednotnost a překonání tradic vymezují dnešní společnost, vzniká celá řada malých himálajských království: Bhútán, Sikim, Ladakh, Zanskar, Mustang a Guge. Některé z nich přežily mnohá staletí a uchovaly si svou nezávislost až do minulého století, v případě království Bhútán dokonce až dodnes. Tito všichni mají jedno společné, jsou dědici indického buddhismu, který se rozšířil různými cestami napříč  celým Himálajem, zapůsobil na něj a poskytl podnět ke kulturnímu rozvoji.

21:00

LIVINGSTONE ETHNO PUB
DIZZY - KONCERT, heart and soul music

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)