Cenu města Olomouce vyhrál Polák Michal Kazmierczak

Vrcholem programu mezinárodních parkurových závodů J&T BANKA CSI3*W Olomouc byla v sobotu 23. června 2018 Cena města Olomouce. Soutěž, jež je součástí Diamond Tour jako druhá kvalifikace do nedělní Grand Prix, přinesla napínavé rozuzlení.

Německý stavitel Peter Schumacher účastníky nejtěžší série závodů Diamond Tour skutečně prověřil. V druhé soutěži túry postavil parkur s překážkami do 150 cm, jehož stanovený čas dělal řadě dvojic problémy. Třetina startujících přivezla do cíle penalizaci za jeho překročení.  Čtyři soutěžící nakonec překonali kurz bez trestných bodů, a tak o jejich pořadí rozhodlo rozeskakování. To zvládl nejlépe poslední nastupující jezdec Polák Michal Kazmierczak v sedle hřebce Que Pasa, který projel cílem i napodruhé bez chyb v čase 40,15 sekundy. O dvě sekundy pomalejší byl druhý Rakušan Roland Englbrecht s valachem Chamberym a třetí místo vybojoval s odstupem necelých tří desetin sekundy slovinský reprezentant Patrik Majher na koni L ́Amore. Z českých zástupců si nejlépe vedl člen národního reprho družstva Ondřej Zvára, jenž s Cardiffem Dwerse Hagen Z inkasoval pět trestných bodů a skončil třináctý.

V dalších sobotních soutěžích si domácí reprezentanti vedli velmi dobře. Sobotní program otevřel úspěšně Ladislav Vachutka, který zvítězil s Vanillou Rose v ranní soutěži Silver Tour s překážkami do 135 cm. Nechal za sebou druhého Szabolocse Kruscó z Maďarska s koněm Chacco Boy a Itala Francesca Turturiella s Carlou Balou na místě třetím.

Ve stopětatřicítce pro juniory zazářila litevskájezdkyně Monika Paulauskaite s valachem Italem Van ́t Dauwhof. Další dvě příčky obsadila česká reprezentantka Sofie Najmanová. Druhá dojela s Casanovou S a třetí místo získala s hnědákem Lexusem.

Během třetího soutěžního dne vyvrcholila túra CSIU25. GrandPrix pro jezdce do 25 let dosahovala výšky překážek do 145 cm. Vyhrála jí Maďarka Sára Máriás, která v sedle koně Cantus Clay porazila v rozeskakování dalších pět soupeřů a vybojovala tak také přímou kvalifikaci do finále seriálu European Youngster Cup 2018. To se bude konat v prosinci v Salzburku. Druhé místo brala domácí dvojice Lucie Strnadlová a Carina a třetí dojela Rakušan  Katharina Bibena Babilon D.

Sobotní program uzavřelo finále Youngster Tour pro mladé šesti a sedmileté koně. Ti se museli popasovat s parkurem do 130 respektive 135 cm,a opět při něm rozhodovalo o nejvyšších pozicích rozeskakování. V něm nechala za zády všechny matadory teprve jednadvacetiletá Sára Máriás (HUN) s klisnou Medall. Druhý dojel její krajan Balász Horváth s PM Quinterou a Aleš Opatrný s Forewerem skončil třetí.

Závody J&T BANKA CSI3*W Olomouc pokračují v neděli 24. června 2018 čtyřmi soutěžemi. Absolutním vrcholem nejen dne, ale celého mítinku bude Grand Prix zařazená do bodování Světového poháru, která startuje od 12.00 hodin a bude jí živě přenášet Česká televize. Chybět nebude finále Gold Tour, Grand Prix pro juniory a v úplném závěru finále Silver Tour.

SportovníListy.cz rovněž napsaly:

První kvalifikace do Grand Prix Olomouc pro Němku Jörne Sprehe

Čeští jezdci byli úspěšní v úvodním dnu Světového poháru J&T BANKA CSI3*W Olomouc