Devětadvacet nejlepších mladých psovodů soutěžilo na mistrovství ČR stopařů

V sobotu a v neděli 21. a 22. října 2017 proběhlo nedaleko Žatce ve Chbanech a Polácích osmé Mistrovství České republiky mládeže stopařů, které pořádala Základní kynologická organizace Žatec – Loučky spolu s Českým kynologickým svazem.

Na MČR se představilo celkem 29 nejlepších mladých psovodů, kteří se na tento závod kvalifikovali v průběhu roku po absolvování výběrových soutěží. Na republikovém šampionátu se tak představili opravdu ti nejlepší v této královské disciplíně kynologie. Závodilo se v kategoriích mládež (do 18 let, hlavní a doplňková kategorie) a junioři (18 – 21 let).

Hlavní kategorie mládeže a junioři nastoupili na dvě stopy dle ZPS 1 (cizí stopa, nejméně 500 kroků dlouhá, minimálně 2 hodiny stará, čtyřikrát lomená, z toho jednou v ostrém úhlu, 1. předmět na stopě, 2. předmět stopu ukončuje, časový limit pro vypracování stopy je 20 minut) a dle FPR 3 (cizí stopa, nejméně 600 kroků dlouhá, 5 úseků, 4 lomy [cca 90 stupňů], 3 předměty, nejméně 60 minut stará, čas na vypracování stopy je 20 minut). Doplňková kategorie mládeže pak nastoupila na stopy dle FPR 1 (vlastní stopa, nejméně 300 kroků dlouhá, 3 úseky, 2 lomy [cca 90 stupňů], 2 předměty psovoda, nejméně 20 minut stará, čas na vypracování stopy je 15 minut) a dle FPR 2 (cizí stopa, nejméně 400 kroků dlouhá, 3 úseky, 2 lomy [cca 90 stupňů], 2 předměty, nejméně 30 minut stará, čas na vypracování stopy je 15 minut). Doplňková kategorie je určena pro mladé psovody, kteří ještě nemají tolik zkušeností, a proto plní disciplíny nižší kategorie, aby zkušenosti na velkých závodech nabrali. Za každou stopu mohou závodníci získat 100 bodů (boduje se sledování stopy a nález předmětů psem), dohromady tedy mohou nasbírat 200 bodů.

V doplňkové kategorii zvítězila Viktorie Krištofová s fenkou Amy (reprezentující Moravskoslezský kraj), které získaly výborných 193 bodů. Druhé místo se 187 body obsadila Martina Nemravová a její fenka Janica Aykmar (Olomoucký kraj), o pouhý bod za nimi na třetím místě skončila Karolína Hyláková se psem Indianou Slezský hrádek (Pardubický kraj).

Hlavní kategorii mládeže ovládla Kristýna Vydrová se psem Cháronem Vepeden (Plzeňský kraj), kteří na stopách získali 188 bodů. Stříbro vybojovaly Markéta Galuszková s fenkou Fergie Sarah Moravia (Moravskoslezský kraj) se 176 body. Bronz putuje zásluhou Denisy Zborkové a její fenky Iness vom Cap Arkona , které také získaly 176 bodů.

Jediným mužským medailistou letošního šampionátu je Marek Hytych (Středočeský kraj), který s fenkou Messi Rivie zvítězil v juniorské kategorii se ziskem 167 bodů. Stříbro mezi juniory získala Adéla Vaníčková s fenkou Perlou Akumulátor (Praha), které získaly 165 bodů. Stejný bodový zisk, tedy 165 bodů, zajistil bronz Janě Hořejší a Fence Pris vom d. Mohnwiese (Jihočeský kraj).
Kompletní výsledky z VIII. Mistrovství České republiky mládeže stopařů naleznete zde.