První kvalifikace na Grand Prix Olomouc pro Němku Jörne Sprehe

Druhým dnem pokračovaly v pátek 22. června 2018 na kolbišti Equine Sport Centra mezinárodní parkurové závody J&T BANKA CSI3*-W Olomouc.  Program přinesl první těžkou prověrku. Tou byla soutěž Diamond Tour, která sloužila jako kvalifikace do závěrečného dne Grand Prix.

Právě Grand Prix World Cup je hlavní soutěží celého mítinku. Je započítávaná do bodování Světového poháru, a navíc může jezdcům výsledek zajistit postup na letošní Světové jezdecké hry do amerického Tryonu a na mistrovství Evropy, které se koná v roce 2019 v Rotterdamu.

Diamond Tour, jež tomuto vrcholu závodů předcházela, se jela na čas a překážky parkuru dosahovaly výšky do 150 cm.  Z čtyřiačtyřiceti dvojic na startu si s kurzem navrženým stavitelem Peterem Schumacherem poradila nejlépe německá reprezentantka Jörne Sprehe v sedle valacha Solera. Do cíle dojela s nulou v čase 59,75. Němka se olomouckých závodů účastní každoročně a na svém kontě má řadu úspěchů včetně vítězství v Grand Prix v roce 2016. O sekundu a půl pomalejší než vítězka byl  Polák Maksymilian Wechta s klisnou Quinchell a třetí místo bral Ital Roberto Turchetto v tandemu s hnědkou Adare. Nejlepším českým zástupcem byl Jan Štětina, jenž s Verdim S rovněž nechyboval a dojel si pro desáté místo.

Na své si v druhém dni závodů přišli i jezdci a koně přihlášení do dalších vypsaných kategorií. Dopolední část otevřelo dvoufázové skákání pro mladé šesti a sedmileté koně. Soutěž CSIYH byla postavená jako hendikep do 125 respektive 130 cm podle věku čtyřnohých účastníků. Z vítězství se radoval Hubert Kierznowski z Polska v sedle sedmiletéhovalach Qualito Z. Česká dvojice Michaela Rodová a Conthaquick dokončila na druhé příčce, třetí místo brala Maďarka Sára Máriás na Medall.

Poprvé se také představili junioři v CSIJ. Připravena pro ně byla stotřicítka, kterou ovládla česká jezdkyně Sára Vingrálková s Celanou Z. O více než sekundu pomalejší byla druhá Litevka Maria Paulauskaite na Goeje Vrijdag a třetí místo připadlo Polce Aleksandře Kierznowské s Diorem V.

Radost přinesla domácím fanouškům i další část Euroepan Youngster o jezdce do 25 let. Na parkuru do 140 cm nenašla přemožitele Tina Šalková v sedle bělky Frascati Van Ter Hulst. Druhou příčku obsadil Maksymilian Wechta s koněm jménem Quintus 93 a třetí dokončila Maria Paulauskaite s hnědákem Quiradem AS.

Páteční podvečer patřil dalšímu dějství Gold Tour s překážkami do 145 cm. V něm si první místo připsal polský jezdec Michal Kazmierczak na Helia VD Heihoek. Druhé místo získala Anna Giugno z Itálie s klisnou Queen Anne a třetí dojel český zástupce Jiří Hruška s Acoradií.

CSI3*W Olomouc pokračuje v sobotu 23. června 2018 pěti soutěžemi. Pojede se Grand Prix kategorie CSIU25, dále další díl Diamond Tour Cena města Olomouce a také vyvrcholí túra pro mladé koně CSIYH. Podrobné informace včetně časového harmonogramu, startovních a výsledkových listin najdete zde.

SportovníListy.cz rovněž napsaly:

Čeští jezdci byli úspěšní v úvodním dnu Světového poháru J&T BANKA CSI3*W Olomouc