Pozemní hokej

Pozemní hokej je jeden z nejstarších druhů sportu, hraje se holí, kterou se posunuje míček po hřišti, při čemž snahou mužstva je, dopravil míč do branky soupeře.

Hokej byl znám již Řekům, jak dokazují nálezy obrazů, na nichž jsou hráči hokeje vyobrazeni i s holemi v rukou. Na začátku dvacátého století vznikla velká pře o to, kdo pozemní hokej přinesl k nám do Evropy. Francouzský badatel Jusserand tvrdil, že pozemní hokej se zrodil ve Francii a že anglické jméno „hockey“ vzniklo z francouzského „hocquet“. Naproti tomu Angličané tvrdili, že již ve 14. století hráli hockey (bandy) a že hra je tudíž jejich původu. Zdá se, že pravdu neměl nikdo, protože hokej se hrál již před Kristem.

K modernímu pozemnímu hokeji vznikla mezinárodní pravidla teprve v roce 1880 a jsou v podstatě dodnes v platnosti. U nás se pozemní hokej začal šířit teprve po první světové válce. Mezi naše propagátory pozemního hokeje patřil zejména Josef Maleček. Pozemní hokej se u nás v té době hrál většinou v Praze, na Moravě to byl SK Baťa Zlín.

Pozemní hokej je na světové scéně prezentován několika turnaji v mužské i ženské kategorii. Jednou za čtyři roky je možné sledovat Mistrovství světa v pozemním hokeji - „Hockey World Cup“. Každý rok se 6 nejlepších týmů, dle žebříčku Mezinárodní hokejové federace (FIH), utká na Poháru Mistrů - „Champions Trophy“. Velmi prestižní je i Mistrovství světa juniorů do 21 let.

Znám je ale především jako olympijský sport. První hockeyová olympiáda se konala 1908 v Londýně a skončila vítězstvím Anglie. 1920 v Antverpách, opět vyhrála Anglie, ale od roku 1928 nastoupili do čela světového hokeje Indové, kteří vyhrávali zcela lehce všechny své zápasy.

Do osmdesátých let 20. století dominovaly světové scéně pozemního hokeje právě Indie a Pákistán, a to především díky skvělé technické vyspělosti hráčů. Od té doby se na špičku tlačí především týmy Nizozemska, Německa, Španělska, Nového Zélandu a Austrálie. Mezi silné evropské týmy patří také Anglie a Belgie. Ostatní evropské země včetně České republiky trpí výkonnostními výpadky a nepatří mezi světovou mnohdy ani evropskou elitu.
                                                                                                                          
(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)