Plavkyně Barbora Závodová obsadila na dlouhé polohovce na univerziádě šesté místo

XXIX. Letní světová univerziáda v Taipeii (19. – 30. srpna 2017) se naplno rozeběhla v neděli 20. srpna, kdy byly na programu první soutěžní disciplíny ve většině vyhlášených univerziádních sportovních odvětvích. Kromě českých reprezentantů v kolektivních sportech (baseball, basketbal, volejbal) se na sportovištích představili i reprezentanti ve sportech individuálních.

Zatím nejlepší výsledek zaznamenala v Taipeii česká plavkyně Barbora Závadová, která se představila na dlouhé polohovce (400 m). V Taipeii česká plavkyně obhajovala stříbrnou medaili z předešlé univerziády v korejském Gwangju (2015) a i v Taipeii se jí podařilo proklouznout do finále. Medailový úspěch ale bohužel Barbora Závadová nezopakovala a obsadila 6. místo.

"Mé ambice byly sice vyšší, ale letos jsem se ve 400 m polohovce celkem trápila, takže se snad tady povedou mé další disciplíny," uvedla na svém facebookovém profilu česká reprezentantka.

Jako náhradník postoupil do semifinále závodu na 50 m motýlek Jan Šefl, který obsadil 9. místo, přičemž svým časem dokonce útočil na český rekord. V semifinále vypadla také znakařka Věra Kopřivová, která na 200 metrové trati obsadila 12. místo.

Ještě před samotným slavnostním zahájením univerziády, které proběhlo v sobotu 19. srpna 2017, se v kvalifikaci víceboje představil jediný český reprezentant ve sportovní gymnastice v Taipeii David Jessen. Do gymnastických soutěží se přihlásilo více než 120 závodníků, což je zhruba o třetinu víc, než se zúčastní olympijských her. Český reprezentant se ve svých sestavách nevyvaroval větších zaváhaní a v kvalifikaci obsadil 35. místo, což na postup do finále nestačilo.

Do soutěží XXIX. Letní světové univerziády se zapojili také čeští lukostřelci. V závodě, kde je potřeba ze vzdálenosti 70 m trefovat terč o průměru 122 cm, se představili hned čtyři čeští zástupci. Vít Vejražka v prvním kole podlehl soupeři ze Slovenska 2:6 a s nástřelem 603 bodů obsadil v kvalifikaci 61. místo. David Jaroch nestačil pro změnu na soupeře z Malajsie, kterému podlehl 3:7 a se ziskem 592 bodů skončil na 67. místě. Do druhého kola jako jediný z Čechů postoupil Michal Hlahůlek, který v prvním kole vyzrál na polského soupeře 6:4. Ve druhém kole už ale nestačil na reprezentanta Ukrajiny, s nímž prohrál 6:0. V soutěži družstev obsadili Češi 18. místo s nástřelem 1799 bodů. Jedinou českou zástupkyní v lukostřelecké soutěži byla Jindřiška Vaněčková, které se také nepodařilo přejít přes první kolo. V soutěži smíšených družstev spolu s Michalem Hlahůlkem obsadila 20. místo.

Z prvního kola neprošel dál ani judista Tomáš Knápek, který nastoupil ve váhové kategorii do 100 kg.

V pondělí 21. srpna 2017 univerziáda pokračuje například i prvními disciplínami v závodech na kolečkových bruslích, které mají v Taipeii na univerziádě svou premiéru.

(dm, SportovniListy.cz, foto: facebook Barbory Závadové)