Sportovní potápěči z mistrovství Evropy v Bratislavě dovezli 17 medailí! Zářili junioři i dospělí

Čeští sportovní potápěči se od 2. do 10. září 2017 zúčastnili v Bratislavě 26. Mistrovství Evropy a 9. Mistrovství Evropy juniorů v orientačním potápění 2017 (CMAS UWO European championship Bratislava 2017). A opravdu zazářili. Dokázali totiž vybojovat 17 medailí – 7 zlatých, 5 stříbrných a 5 bronzových a vyrovnali tak dosavadní počet cenných kovů, které získali na ME v Liberci. Letošního šampionátu v Bratislavě se zúčastnily týmy ze třinácti států, kromě tradičních evropských družstev startovalo ještě družstvo Kazachstánu a závodník z Kanady.

V úvodní disciplíně Monk (závod dvojic, které jsou mezi sebou svázány 2,5 m dlouhým provazem a plavou podle mapy), ve které startovaly Vendula Resová a Naďa Tylová, obsadily české ženy třetí místo. V mužské kategorii startovala dvojice Jakub Němeček a Ondřej Kašpar, která získala stříbrnou medaili. Další den byla na programu disciplína Hvězda (plavba ke kontrolním bodům rozmístěným do tvaru pěticípé hvězdy). Český tým získal v této disciplíně hned čtyři medaile. Zlato vybojovala Vendula Resová mezi ženami a Dominika Benešová s Jakubem Valníčkem mezi juniory. Stříbro získal Jakub Němeček v kategorii mužů.

Třetí závodní den byla připravena disciplína Tyče (postupné hledání pěti kontrolních bodů). I zde Češi v každé kategorii dosáhli na pódiové umístění. Jakub Němeček a Vendula Resová v dospělé kategorii spolu s juniorem Jakubem Valníčkem byli stříbrní, Dominika Benešová v juniorkách skončila bronzová. Následovala disciplína M-kurz (rychlostní závod, kdy se obeplouvají kontrolní body rozmístěné do písmene M), kde česká výprava získala tři zlaté medaile – Ondřej Kašpar mezi muži, Naďa Tylová mezi ženami a Jakub Valníček v juniorské kategorii.

V disciplíně Paralel dosáhlo české družstvo zásluhou juniorů na další dvě medaile. Dominika Benešová a Lukáš Pilný získali bronz. Závěr šampionátu patřil týmové soutěži Sjíždění určené pro čtyřčlenná družstva. Zde členové jednoho družstva startují na společný signál, ale každý ze své startovní bóje. Postupně se na trati „potkávají – sjíždějí“, nejprve dva a dva, nakonec všichni dohromady, a plavou společně do cíle. A i tato disciplína byla korunována zlatem pro české ženy, které triumfovaly ve složení Vendula Resová, Naďa Tylová, Dominika Benešová a Kristýna Janoušková. Byl to o to větší úspěch, protože družstvo bylo složené ze dvou zkušených závodnic (Resová, Tylová), které doplnily dvě nové juniorky (Benešová a Janoušková), pro něž se jednalo o úplně první start na evropském šampionátu. Muži ve složení Jakub Kašpar, Jakub Němeček, Jan Skružný a Martin Šmejkal obsadili v silné konkurenci 3. místo.

Na závěr byl Jakub Valníček vyhlášen nejúspěšnějším juniorem s největším počtem získaných bodů.